Cenová ponuka
+421 918 243 189
  • streda 24 mája, 2023
  • Drevo

4 tipy, s ktorými oprava dreva prebehne úspešne

Oprava dreva a renovácia nábytku predstavuje proces, pri ktorom sa vyžaduje dávka trpezlivosti a sústredenosti. So správnymi nástrojmi si môžete svoj drevený nábytok zrenovovať doma  aj sami, no lepšie je všetko nechať na profesionálov.

Postup renovácie

Samotná renovácia dreva pozostáva z viacerých krokov, pričom len príprava na ňu vám môže zabrať dlhšiu dobu. Celý domáci proces opravy a renovácie pozostáva zo 4 zásadných krokov, ktoré by ste mali za každú cenu dodržať..

1.   Príprava dreva

Kým sa vložíte do opravy dreva, tak v prvom rade nezabudnite na jeho dôkladné vyčistenie. Utrite na ňom prach, nečistoty a špinu, ktorá sa mohla za celú dobu na dreve usadiť. 

Dávajte však pozor, aby ste na drevo neboli príliš drsný, pretože aj nesprávnym čistením by ste ho mohli poškodiť. V tomto prípade použite napríklad mäkkú kefku a čistiace prostriedky určené výhradne na daný typ dreva.

2.   Farebný náter

V niektorých prípadoch sa môže stať, že ste si svoj nábytok minimálne raz pretreli inou farbou. Oprava nábytku sa v tomto prípade nezaobíde bez odstránenia tohto náteru.

Pri odstraňovaní vám môže pomôcť napríklad brúsny papier. no opäť si dajte záležať, aby ste vysokým tlakom nepoškodili aj samotné drevo.

3.   Renovácia a oprava dreva

Po príprave sa už môžete začať venovať oprave dreva. Skontrolujte, či nemá praskliny, ryhy alebo iné škody. Prípadné nedostatky sa dajú napraviť pomocou pást určených priamo na takéto účely.

Nanesenie pasty vám bude trvať chvíľku, no potom musíte počkať na jej stvrdnutie. Následne odstráňte prebytočnú stvrdnutú pastu brúsnym papierom, ktorým tiež vyhladíte opravené miesta.

4.   Ošetrenie dreva

Opravou vaša práca nekončí, ale v podstate len začína. Na predídenie podobným škodám by ste mali svoje drevo pravidelne ošetrovať. Hneď po oprave sa odporúča ho natrieť farbou, lazúrou alebo olejom na drevo.

Do budúcna by ste ho tiež mali pravidelne čistiť a rovnako ošetrovať, aby sa podobné problémy už viac nevyskytli.

Pomoc odborníkov

Renovácia dreva sa môže zdať ako jednoduchý proces, no realita môže byť diametrálne odlišná. V prípade, že sa vám svoje drevo nechce opravovať doma, prípadne nemáte potrebné náradie, tak ho kedykoľvek môžete vložiť do rúk profesionálom.

Ich kompetenciou je v prvom rade oprava dreva ako takého, ale aj oprava nábytku a drevenej podlahy.

Pri dreve sa v prvom rade analyzuje jeho aktuálny stav. Na základe toho vám odporučia potrebné kroky, ktoré bude treba vykonať. V tomto bode preto dochádza buď k údržbe, lokálnym opravám, alebo renovácii.

Na drevenom nábytku sa najviac podpisuje zub času, ale tiež aj vykonávaná práca. Oprava nábytku sa preto vykonáva pomerne často, pričom tento proces zahŕňa prvotné čistenie a ošetrenie, lokálne opravy a následná renovácia.

Správna starostlivosť by sa mala dopriať aj dreveným podlahám. V prípade, ak sa tak nestane, tak oprava drevenej podlahy spočíva najmä v renovácii prepálených miest, ale aj rôznych rýh a škrabancov. Po oprave sa podlaha ošetrí kvalitnými olejmi a voskami.