Cenová ponuka
+421 918 243 189

Starostlivosť o drevo: Olej na drevo vs. ostatné povrchové úpravy dreva

Drevo v interiéri aj exteriéri je denno-denne vystavované vonkajším vplyvom a najrôznejšiemu zaťaženiu. Viete, aké sú možnosti starostlivosti o drevo?

Oprava dreveného nábytku či renovácia podlahy sa vždy spája s následným nanesením povrchovej úpravy, ktorá drevo chráni. Poďme sa pozrieť na rôzne možnosti povrchovej úpravy dreva.

Olejovanie drevenej podlahy

Olej na drevo je jednou z viacerých možností povrchovej úpravy dreva. Farba dreva sa mení v závislosti od farby oleja a drevo si ponecháva svoj prírodný povrch, ktorý je príjemný na dotyk. Olej nevytvorí žiadnu tvrdú vrstvu, ale prenikne do dreva. V porovnaní s lakom vyžaduje olejovaný povrch pravidelnú starostlivosť. Výhodou je, že olejovanie drevenej podlahy je jednoduchšie ako brúsenie, lakovanie a celková oprava drevenej podlahy. Nevýhodou je krátka trvácnosť olejovej povrchovej úpravy. Olejovanie drevenej podlahy treba vykonať orientačne každé 2 roky.

Lakovanie drevenej podlahy

Ďalšia možnosť úpravy dreva je lak, ktorý sa postará o kompletne uzatvorený povrch dreva, vytvorí tvrdý a odolný film. Ten zaistí, že každodenné používanie zanechá len malé stopy opotrebenia. Časom sa tento film opotrebuje, prípadne vznikajú škrabance, škvrny a malé trhliny, cez ktoré môže vlhkosť preniknúť do dreva. Práve v tomto momente začína vznikať aj poškodenie dreva. Pri drevenej podlahe po niekoľkých rokoch vrstva laku prestane poskytovať ochranu a pôsobí nepekne. Vtedy je potrebná nákladná renovácia drevenej podlahy, ktorou sa dostane opäť do 100 %-tného stavu. Lokálna oprava drevenej podlahy je v tomto prípade nemožná.

Ošetrenie drevenej podlahy olejovoskom

Posledná možnosť, ktorej sa v tomto článku budeme venovať, je úprava dreva olejovoskom. Olejovosk kombinuje výhody laku a oleja. Kombináciou oleja a vosku je drevo chránené zvnútra olejom a na povrchu ho chráni voskový povrch, ktorý odpudzuje nečistoty.

Drevená podlaha ošetrená olejovoskom sa v porovnaní s čisto olejovým náterom opotrebuje pomalšie bez toho, že by stratila výhodu možného dodatočného preolejovania a to úplne bez obrusovania. Tvrdý voskový olej znižuje náročnosť starostlivosti a náklady na starostlivosť o drevený povrch. Žiarivý povrch podlahy príjemný na dotyk ostane nezmenený a zároveň je zabezpečená dlhodobá ochrana dreva.

Pozrite si viac o rôznych povrchových úpravách a správnej starostlivosti o drevené podlahy vo videu: