Cenová ponuka
+421 918 243 189

Akrylátová alebo smaltovaná vaňa: Ktorá je tá správna?

Plánujete si kúpiť novú vaňu, no neviete sa rozhodnúť, či je pre vás vhodná akrylátová alebo smaltovaná vaňa? Myslite aj do budúcnosti, pretože aj oprava poškodeného smaltu vie priniesť značné finančné náklady.

Na svete existujú len dva typy ľudí, ktoré sa odlišujú len v tom, či vo svojej kúpeľni preferujú vaňu alebo sprchovací kút. Ste skôr zástancom vaní a plánujete si jednu z nich kúpiť, no nepoznáte rozdiel medzi akrylátovým a smaltovaným typom?

Akrylátová vaňa

Vane vyrobené z hrubého akrylátu sa stávajú čoraz viac obľúbenejšie, najmä vďaka rôznym tvarom a kvalite výroby. V minulosti sa pri vyšších teplotách začali ohýbať alebo praskať, čo ich umiestňovalo do tieňa smaltovaných vaní.

V dnešnej dobe sa vďaka novým technológiám deformácie akrylátových vaní čoraz viac vytrácajú, no na druhej strane sú náchylné na poškodenia spôsobené dopadom ťažkých predmetov.

Oprava poškodení je jednoduchá, vo väčšine prípadov stačí použiť tmel povrchovo uhladiť. Pri väčších poškodeniach odporúčame vyhľadať profesionálnu pomoc, ktorá vám s opravou pomôže.

Aby sme nehovorili len o mínusoch, tak silnými stránkami akrylátových vaní sú najmä ich ľahšia hmotnosť a nižšia cena. Vďaka výrobe z tvrdeného plastu sú niekoľkonásobne ľahšie než smaltované vane a povrch je dokonca teplejší na dotyk.

Kvalitný hladký povrch je výhodou najmä pri hygiene, pretože sa čistiacimi prostriedkami jednoduchšie vyčistí. Pri výbere prostriedkov berte ohľad na abrazívnu zložku, ktorá by mohla vaňu pri čistení poškodiť.

Smaltovaná vaňa

Smaltované vane sa oproti akrylátovým líšia najmä v spôsobe výroby, pretože sú vyrobené z recyklovateľnej ocele. Pri výrobe sa na oceľ nanesie smaltovaná vrstva a následne sa vaňa vypaľuje.

Kvôli materiálu je smaltovaná vaňa ťažšia oproti akrylátovej, no na druhej strane je oveľa odolnejšia. Akékoľvek poškriabanie alebo iné poškodenie je pri niektorých vaniach doslova nemožné. Ak by sa vám ju však podarilo poškodiť, tak oprava smaltu na vani by mala byť ponechaná výhradne na skúsených odborníkov.

Nevýhodou smaltovaných vaní je hluk, ktorý vydáva voda pri jej napúšťaní. Na dotyk je kvôli oceli oveľa chladnejšia oproti akrylátovým vaniam, no na druhej strane udrží vodu dlhšie teplú.

Cenovo sú smaltované vane kvôli použitým materiálom a výrobe drahšie oproti akrylátovým, no svojou kvalitou tento nedostatok vyvažujú. Výber tvarov a farieb je na trhu chudobnejší, pretože pri výrobe je tvarovateľnosť horšia ako pri tvrdenom plaste.

Ktorá je pre vás tá pravá?

Konečný výber je samozrejme na vás, akrylátové vane sú lepšie pre ľudí, ktorí hľadajú jednoduchšiu vaňu a stačí im to, že je vyrobená z plastu. Výhodou je aj jej cena a hmotnosť.

Kvalitou a odolnosťou sú určite lepšie smaltované vane, ktoré vám vďaka týmto vlastnostiam vydržia oveľa dlhšie. Ich cenová hladina nie je v porovnaní s akrylátovými vaňami až tak vysoká, no ten rozdiel sa tam nájde.

Poškodenie, ako sme už spomínali, je na smaltovanej vani takmer nemožné, no keď sa vám už niečo podarí, tak by ste boli radšej za akrylátovú vaňu. Tie sú totiť jednoduchšie na opravu a pri smaltovaných vaniach sa môže stať, že oprava poškodeného smaltu ani nebude možná.