Cenová ponuka
+421 918 243 189

Rozdiely medzi smaltovaním a inými povrchovými úpravami v kúpeľni

V kúpeľni sa estetika stretáva s funkčnosťou a voľba správnej povrchovej úpravy má dôležitý význam. Medzi najpopulárnejšie povrchy patrí hlavne smaltkeramika. Čo ich od seba odlišuje? Ako vybrať to najlepšie pre vašu kúpeľňu? V tomto článku preskúmame rozdiely medzi smaltom a keramikou, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa pre správnu voľbu vo vašej kúpeľni.

Smaltový povrch

Smaltovanie vane je proces, pri ktorom sa na povrch objektu aplikuje sklený prášok, tzv. smalt, a následne sa predmet vystavuje vysokým teplotám. Výsledkom je tvrdý a lesklý povrch, ktorý je odolný voči vlhkosti. Smalt je známy svojou vysokou odolnosťou voči vode, čo ho robí ideálnym práve pre kúpeľne. Lesklý povrch smaltu pridáva kúpeľni elegantný a moderný vzhľad. Smalt je náchylný na poškriabanie, preto si vyžaduje opatrnú manipuláciu. V prípade poškodenia treba urobiť opravu smaltu. Na povrchovú úpravu a opravu poškrabaných častí smaltovanej vane, alebo umývadla použite smaltovacie pero a farbu. Tieto produkty sú k dispozícii v rôznych odtieňoch, aby sa čo najlepšie zhodovali s pôvodnou farbou.

Keramický povrch

Keramické dláždenie je tradičná metóda, pri ktorej sa na steny a podlahy aplikujú keramické dlaždice. Sú dostupné v širokej škále farieb, vzorov a veľkostí. Keramika je známa svojou odolnosťou voči vlhkosti. Ľahko sa udržiava čistá a vyžaduje skutočne minimálnu údržbu. Je však chladná na dotyk, čo je  nepríjemné hlavne v zime. Takisto sa keramika veľmi často používa aj na umývadlá. Keramické umývadlá pridávajú do kúpeľne eleganciu a moderný vzhľad. Čistenie keramického umývadla je jednoduché a nevyžaduje si žiadne špeciálne prostriedky. Je však citlivé na poškrabania. Na povrchu keramických umývadiel môžu vzniknúť drobné škrabance, preto je vhodné používať mäkké utierky. Na opravu keramického umývadla použite jemný brúsny papier. Obrúste postihnutú oblasť opatrne kruhovými pohybmi a potom ju opláchnite. Odlúpnuté časti na povrchu hravo opravíte keramickým lepidlom.

Čo si vybrať do kúpeľne?

Výber správnej povrchovej úpravy v kúpeľni závisí na preferenciách, rozpočte a očakávaniach. Smalt a keramika ponúkajú rôzne výhody a nevýhody. Dôležité je zvážiť ich vlastnosti a prispôsobiť ich konkrétnym potrebám vašej kúpeľne a myslieť aj na fázu, keď bude potrebná oprava kúpeľne. Oba povrchy predstavujú vynikajúcu voľbu pre kúpeľne, kde odolnosť voči vlhkosti a jednoduchá údržba sú na prvom mieste. Pri správnej starostlivosti vám vydržia skutočne dlho.