Cenová ponuka
+421 918 243 189
  • štvrtok 21 decembra, 2023
  • Drevo

4 zaujímavé tipy, ako na dizajnovú renováciu schodov

Schody sú výrazným dizajnovým prvkom interiéru. Zistili ste, že sa na vašich schodoch podpísali roky alebo že sa chcete priblížiť súčasnému trendu a pustiť sa do dizajnovej renovácie schodov? Prečítajte si zaujímavé tipy, ako na dizajnovú renováciu schodov.

Dizajnová renovácia schodov

Nič nevydrží večne. Aj tie najkvalitnejšie schody z tvrdého dreva sa časom poškodia, či vychodia. A pretože schodisko má okrem funkcie doviesť vás o poschodie vyššie aj dekoratívnu funkciu, nemali by ste naň pri starostlivosti o dom zabúdať. Ak sa renovácia schodiska vykoná včas, hravo ju zvládnete aj sami.

Poškriabané schody a olúpané zábradlie vôbec nevyzerá lákavo a časom strácajú aj na bezpečnosti. Ak vám na ceste do vrchného poschodia bijú do očí škrabance alebo rukami sa obtierate o odlupujúcu sa farbu zábradlia, je na čase s tým niečo spraviť.

Renovácia schodiska by mala slúžiť najmä na to, aby boli schody nielen dizajnové, ale aj bezpečné, funkčné, pohodlné, stabilné a pevné. Na konštrukciu schodiska sa využívajú rôzne materiály – železobetón, drevo, sklo, oceľ, prírodný alebo umelý kameň.

Dizajnovému a modernému štýlu vyhovujú schodiská vytvorené s použitím dreva, ocele, kovu, skla alebo nerezu.  

4 tipy, ako na dizajnovú renováciu schodov

Obnova starých schodov môže byť vykonaná bez potreby búrania a nemusíte sa ani obávať stavebného neporiadku v dome.

Moderné schodisko zmení vzhľad vášho interiéru tak, aby bol závideniahodný. Môže zlepšiť zlé dispozičné riešenie a môže premeniť štandardný interiér na dizajnovo výnimočný. Pri dizajnových renováciách je kľúčové, aby ste zvážili svoj osobný vkus a potreby. Rôzne štýly a materiály môžu poskytnúť jedinečný a pôsobivý vzhľad schodov a rovnako aj celého interiéru.

  • Hĺbková renovácia schodov

Skôr, než sa vrhnete do samotnej renovácie, skontrolujte stav každého schodu. Ak sú na ňom ryhy alebo dokonca zošliapané miesta, bude nutné vziať brúsku.

Brúsenie drevených schodov musí byť samozrejme prispôsobené konkrétnemu typu dreviny a celkovému stavu dosiek. Vďaka nemu vybrúsite z dreva nečistoty, ktoré sa nedajú vyčistiť voľne rukou, kefou ani vodou. Taktiež odstránite aj starý lak. Vzniknutý prach odstráňte vysávačom. Takto budete mať povrch schodov pripravený na lakovanie. Následne lakovanie drevených schodov dodá drevu pigmentáciu, ochráni jeho povrch a zvýrazní jeho vzhľad.

  • Zábradlie

Vo väčšine domov je schodisko ústredným bodom a často môže byť prvou vecou, ktorá upúta, keď prechádzate dverami. Špinavé a ošúpané zábradlie určite nebude dobrou vizitkou vášho domu. Ak je z dreva, platia pre ňu rovnaké pravidlá, ako pri drevených schodoch.

Moderný interiér bude vyzerať dobre s jednoduchým a minimalistickým zábradlím, zatiaľ čo rustikálny interiér bude vyžadovať tradičné drevené zábradlie. Ak chcete podčiarknuť zábradlie, môžete pridať rôzne vzory a ozdoby. Kovové zábradlie môže mať napríklad krásne zdobené detaily, ktoré mu pridajú eleganciu. Rovnako aj kontrastná farba zábradlia mu môže dodať výraz a umožní mu vyniknúť.

  • Osvetlenie

Dizajnová renovácia schodiska môže zahŕňať aj vkusné osvetlenie. Môžete použiť napríklad LED pásy, ktoré umiestnite pod schody alebo na zábradlie. Tieto kúsky môžu vytvoriť atraktívny vzhľad a zároveň zlepšiť bezpečnosť.

Zaujímavým prvkom môže byť aj osvetlený strop nad schodiskom, ktorý dodá priestoru nádych luxusu.

  •  Farba, alebo moridlo

Použitie správnej a vkusnej farby schodiska môže výrazne ovplyvniť konečný výsledok renovácie. Experimentujte s farbami a vzormi. Zvážte farebné kombinácie, ktoré sa hodia do celkovej farebnej schémy vášho domu. Zároveň kontrastná farba pre schody alebo zábradlie môže byť zaujímavým a výrazným prvkom v interiéri. Napríklad biele schody v kombinácii s tmavými zábradliami môžu vytvoriť výrazný kontrast.

Ale ak máte odvahu a chcete, aby sa schody stali hlavným dizajnovým prvkom miestnosti, môžete použiť napríklad žltú, modrú, červenú alebo zelenú farbu. Tie interiéru pridajú živosť a osobnosť.