Cenová ponuka
+421 918 243 189
  • pondelok 30 augusta, 2021
  • Drevo

Povrchové úpravy dreva: olejovanie drevenej podlahy, lakovanie vs. olejovosk

Drevené podlahy sú denno-denne vystavované najrôznejšiemu zaťaženiu. V tomto článku si povieme viac o rôznych možnostiach povrchovej úpravy a starostlivosti o drevenú podlahu. Olejovanie drevenej podlahy nie je jediná možnosť, ako ju ošetriť. Poznáte ďalšie?

Lakovanie drevenej podlahy

Prvou možnosťou povrchovej úpravy drevenej podlahy je lak, ktorý sa postará o kompletne uzatvorený povrch, vytvorí tvrdý a odolný film. Ten zaistí, že každodenné používanie na podlahe zanechá len malé stopy opotrebenia. Časom sa ale tento film opotrebuje, vznikajú škrabance, škvrny a dokonca malé trhliny, cez ktoré môže vlhkosť preniknúť do podlahy. Až napokon vrstva laku prestane poskytovať ochranu a podlaha pôsobí nepekne. Vtedy je potrebná nákladná renovácia, ktorou sa podlaha dostane opäť do 100 %-tného stavu. Renovácia zahŕňa kompletné obrúsenie povrchu a nanesenie nových vrstiev laku. 

Olejovanie drevenej podlahy

Teraz sa na porovnanie pozrieme na podlahové drevo, ktoré má tradičnú úpravu olejom. Farby dreva sa menia a podlaha si ponecháva svoj prírodný povrch príjemný na dotyk. Olej nevytvorí žiadnu tvrdú vrstvu, ale prenikne do dreva. V porovnaní s lakom vyžaduje olejovaná podlaha pravidelnú starostlivosť. Výhodou je, že podlahu je možné dlhodobo udržať v pôvodnom krásnom stave vhodnou pravidelnou starostlivosťou a dodatočným naolejovaním.

Hore na foto ošetrená podlaha olejom, dole ešte neošetrená

Aké je teda ideálne riešenie?

Ideálnym riešením, ktoré kombinuje výhody laku a oleja, je tvrdý voskový olej. Kombináciou oleja a vosku je drevo chránené zvnútra olejom a na povrchu ho chráni voskový povrch, ktorý odpudzuje nečistoty. Podlaha sa v porovnaní s čisto olejovým náterom opotrebuje pomalšie bez toho, že by stratila výhodu možného dodatočného preolejovania a to úplne bez obrusovania. Tvrdý voskový olej značne redukuje náročnosť starostlivosti a náklady na starostlivosť o terasovú dlažbu a všetky drevené povrchy ošetrené olejovoskom. Žiarivý povrch podlahy príjemný na dotyk ostane nezmenený a zároveň je zabezpečená dlhodobá ochrana dreva

Ak by sme to mali zhrnúť, tak sa dá konštatovať, že pri lakovanej podlahe ostáva dlhší čas neopotrebovaný vzhľad, ale prichádzate o priamy kontakt s drevom kvôli ochrannej vrstve laku. Okrem toho sa treba pripraviť aj na nákladnú a náročnú renováciu. Pri oleji je náročnosť renovácie menšia, ale je podmienená krátkodobou životnosťou olejovej ochrany a olejovanie musí byť vykonávané pravidelne. Tvrdý voskový olej spája menej náročný proces olejovania s odolnosťou laku, pri menších nákladoch. A pretože čas sú peniaze, táto úprava sa vyplatí aj vo väčších prevádzkach, ktoré sú už za niekoľko hodín po údržbe opäť prevádzkyschopné.

Drevo ošetrené olejovoskom je príjemné na dotyk, jeho použitie je ekologickénáročnosť pravidelného servisu je menšia. Preto je olejovosk ideálnym riešením pre údržbu drevených podláh.